Felejtsd el a tavaszi fáradtságot! 7+1 tipp, hogy energikus maradj!


Beköszöntött a tavasz, jön a jó idő, a sok napsütés és lassan virágba borul a természet. Ennek ellenére gyötör a tavaszi fáradtság? Fáradékony és bágyadt vagy egész nap? Ingerlékenynek érzed magad? Netán szédülsz és a fejed is rendszeresen fáj?

A tavaszi fáradtság egy létező jelenség, így reagál a szervezet amikor a téli üzemmódról a tavaszira vált. Ez az átállás, a hirtelen felmelegedés és a hosszabbodó nappalok megviselik a testünket, különösen a téli időszakban lecsökkent testi-lelki tartalékok miatt. A jó hír, hogy a tavaszi fáradtság némi odafigyeléssel és életmód változtatással kezelhető, a tünetek akár teljesen elmúlhatnak.

Mi történik a testünkben a tavaszi fáradtság esetén?

Ilyenkor leggyakrabban a fáradtságérzet jelentkezik, ennek oka a melatonin (ami az alvásért, fáradtságért felel) és a szerotonin (boldogsághormonnak is nevezik) hormonszintek ingadozása. Télen a kevés fény miatt több melatonin termelődik a szervezetben, amely a tavasz beköszöntével csökkenni kezd. A szerotonin esetében pedig pont fordítva, télen a kevés fény miatt csökken, tavasszal viszont növekedésnek indul, azonban ez egy lassú és fárasztó folyamat a szervezet számára.

A hormonokon kívül közrejátszik a téli étrend is, amikor kevesebb friss zöldséghez és gyümölcshöz jutunk, több zsíros, kalóriában gazdag ételt fogyasztunk. A következő pontokban összegyűjtjük, hogy mit tehetsz a tavaszi fáradtság ellen!

Mozgás

A rendszeres testmozgás az egyik leghasznosabb dolog, amit tehetsz. A test felfrissül, a keringés élénkebbé válik, erősödik az immunrendszer és a stressz válaszban részt vevő noradrenalin és szerotonin termelése is megnövekszik. A felszabaduló endorfin hormonnak köszönhetően a közérzeted sokkal jobb lesz. Ráadásul a sport az alvási nehézségek leküzdésében is szerepet játszik, akár már heti 3 alkalom sportolás után is pihentetőbb alvásra számíthatsz.

Ha korábban nem edzettél, akkor ne ugorj azonnal a közepébe, remek választás a hosszas séták, az úszás vagy a kültéri programok – mint egy családi tollasozás, túrázás, biciklizés, kertészkedés.

Étkezés

Törekedj a kiegyensúlyozott étrend kialakítására. Naponta többször, 5 alkalommal, kisebb adagokat fogyassz, így a szervezet egyenletes energiaellátást kap, kevésbé terheli meg a táplálék feldolgozása és a vércukorszinted sem ingadozik majd. Indítsd a napot egy kiadós reggelivel, ez megalapozza az egész napos lendületet.

Ügyelj a minőségi táplálékra, fogyassz minél több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket, természetes úton segítve a vitaminok és az ásványi anyagok pótlását.

A folyadékbevitel kulcsfontosságú, hiszen hidratál és segíti a megfelelő véráramlást. Télen felhalmozódnak a káros anyagok a szervezetben, ezért ilyenkor fontos a naponta legalább 2 liter folyadék elfogyasztása, a szervezet tisztítása érdekében. A vizet részesítsd előnyben, azonban, ha már unod, a gyógyteák, zöldség- és gyümölcslevek vagy a vitaminnal dúsított vizek is megfelelő választást jelentenek. Vitaminos vizek esetében olyat válassz, amely a természetes összetevőkön alapul, például a Veroni active vitamin water, ami B3, B5, B6, B7, B9, B12, Szelén, Magnézium és L-karnitin vitaminokkal dúsított, így két legyet üthetsz egy csapásra.

A kávéfogyasztást érdemes ebben az időszakban csökkenteni. Gyógyteák közül a citromfű, cickafark, csalán és a csipkebogyó rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, azonban fontos, hogy a szálas tea hatékonyabb, mint a filteres társa. Ha jobban belemélyednél az életmódváltás rejtelmeibe, ide kattintva olvasd el korábbi blogsorozatunk első részét az életmódváltásról.

Méregtelenítéssel a tavaszi fáradtság ellen

Az egészséges étrend önmagában sokszor nem elég, ugyanis a szervezetben felhalmozódott káros salakanyagok miatt nem megfelelő a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek felszívódása. A méregtelenítő léböjt kúra segít a szervezet tisztításában, ezáltal fittebb és energikusabb lehetsz – sőt akár még néhány kilótól is megszabadulhatsz! Belevágnál? Ide kattintva olvasd el korábbi bejegyzésünket a méregtelenítésről!

Pihenés

A testünk számára meghatározó az éjfél előtti alvás. Ezekben az órákban sokkal pihentetőbben alszunk. Ügyelj arra, hogy ne aludj túl sokat sem, mert felborítja a bioritmusodat. A maximum 7-8 óra ideális, igazítsd a biológiai órád a naphoz és kelj korán.

Ilyenkor a léleknek is fontos a pihenés. Tölts időt a szeretteid körében, olvass, szánj időt a kedvenc hobbidra. Olyan elfoglaltságot válassz, ami igazán az „én-időt” jelenti számodra.

tavaszi fáradtság
A tavaszi fáradtság jelentősen megnehezíti a mindennapokat. Kép forrása: Pixabay

Vitaminok

A szervezet teljes vitamin, ásványi anyag és nyomelem szükségletének fedezéséhez érdemes vitaminokat szedni. A D vitamin, C vitamin, Magnézium és a B-vitaminok nélkülözhetetlenek, ezeknek a pótlására fordíts kiemelt figyelmet. Korábbi blogbejegyzésünkben írtunk a télen nélkülözhetetlen vitaminokról, ez remek kiindulópontot adhat, ide kattintva el tudod olvasni.

Váltózuhany

A reggeli váltózuhany segít a frissesség megőrzésében. A zuhanyzást kellemes hőmérsékletű vízzel kell kezdeni és folyamatosan hűteni. Ezt ismételd meg háromszor és hideg vízzel fejezd be a zuhanyzást. Ez a szaunához hasonlóan serkenti a vérkeringést, segít frissen kezdeni a napot.

Tervezz előre a tavaszi fáradtság ellen!

Állandó fáradtság mellett nehéz rávenni magad a fentiekre, azonban ezen segíthet egy kis előre tervezés. Vezess napi, heti, de akár havi listát a teendőiddel. Könnyítsd meg magadnak ezt az időszakot és mindig készíts elő vizet, egészséges nasit és ebédet. Korábbi bejegyzésünkben összegyűjtöttünk pár trükköt a könnyebb vízivás érdekében, olvasd el ide kattintva.

Tölts minél több időt a szabadban!

Ugyan a testi tünetek mellett nehéz, de ne feledkezz meg a tavaszi időszak megéléséről. Használd ki a jó időt, szervezz programokat a szabadba, a biciklizés, kirándulás, piknik vagy a kertészkedés tökéletes tavaszi programok. Amennyit csak tudsz sétálj a napsütésben és tölts rengeteg időt a friss levegőn – adj lehetőséget a szervezeted feltöltődésére. Az oxigéndús levegő javítja a koncentrációs képességed, a napsütésben pedig feltöltődnek a D vitamin raktárak.

A tavaszi fáradtság egy fontos, valós testi panaszokat és gyengeséget okozó állapot, ha a fenti tanácsok nem válnak be és az állandó kimerültség, koncentrációzavar évszaktól függetlenül gyötör, akkor érdemes felkeresni a háziorvost további kivizsgálásért.

Érdekelne milyen ételek segítenek a tavaszi fáradtság leküzdésében? Tarts velünk következő blogbejegyzésünkben is!

Gyártói weboldal

No Comments

Post A Comment